THE HISTORY OF EAST GRINSTEAD - Online Book

The rise and progress of the town and the history of its institutions & people.

Home | Order | Support | About | Contact | Search



Share page  



Previous Contents Next


SACKVILLE COLLEGE.
107
Nathaniel More, 1762.
John Cranston, of East Court, 1767.
Lord George Sackville, appointed Sept. 23rd, 1769. For an account of the life of this famous nobleman see Parliamentary History.
Edward Bodle, June 13th, 1829.
Charles Nairn Hastie, of Placeland, appointed June 13th, 1829, died 25th December, 1860.
Hon. and Eev. R. W. Sackville "West, M.A., appointed Aug. 26th, 1848, afterwards Earl De la Warr.
George Lowdell, appointed Aug. 26th, 1848.
John Henry Rogers, M.D., appointed Sept. 12th, 1853, subsequently Warden.
George Elliot Clarke, of Frampost, appointed 1872, died 1879.
Kenneth Robert Murchison, J.P., of Brockhurst, appointed 1873. He bore the expense of erecting the west boundary wall of the College grounds, and one stone, with the following inscription, now almost defaced, was built into it:
Arthur Hastie, of Placeland, appointed 1878, died Nov. 10th, 1901.
Charles Henry Gatty, M.A., D.L., J.P., of Felbridge Place, appointed 1881, died Dec. 12th, 1903.
Arthur Hepburn Hastie, of East Grinstead, and 17, Queen Street, Mayfair, practising as a solicitor at 65, Lincolns Inn Fields, appointed 17th November, 1901.
Muriel Countess De la Warr, appointed April 8th, 1904, the first lady to hold the office.
Previous Contents Next