THE HISTORY OF EAST GRINSTEAD - Online Book

The rise and progress of the town and the history of its institutions & people.

Home | Order | Support | About | Contact | Search



Share page  



Previous Contents Next


FRIENDLY SOCIETIES AND KINDRED ORGANISATIONS.
CHAPTER XXI.
Benefit Clubs had a footing in East Grinstead in very early times, but those which existed in the opening years of the last century were all conducted on the share-out system, and in course of time shared the fate of all such societies and one by one became extinct.
THE FREEMASONS.
The Sackville Lodge of Freemasons, No. 1,619 in the Register of the Grand Lodge of England, and the 18th oldest of the 35 Craft lodges in the Province of Sussex, was consecrated by Wor. Bro. E. J. Turner, Dep. Prov. G.M. of Sussex, on July 11th, 1876, its warrant being dated May 9th of the same year. Its founders were Bros. W. Hale, C. Sawyer, J. H. Heckford, W. H. Hook, C. T. Young, J. Clements and W. Clilverd. The following have held office as Worshipful Masters:
1876.    W. Hale. Also P.M. of Lodges 78 and 1,351 ; Prov. S.G. Deacon of Sussex in 1878; Lodge Treasui'er from July 11th, 1876, to July 5th, 1881. Died April, 1883.
1877.    W. H. Hook.
1878.    Chas. Sawyer. Lodge Secretary from July 1st, 1879, to September 7th, 1880. Bro. Sawyer went to New Zealand in 1885 and in 1891 became Junior Grand Deacon of the Grand Lodge of New Zealand.
1879.    J. G. Horsey.
1880.    S. Davison.
1881.    E. A. Head. Prov. G. Steward, 1881 ; Prov. S.G. Deacon in 1882; Secretary of the Lodge from July 3rd, 1877, to July 1st, 1879; Treasurer since July 3rd, 1883. Is a Life Governor of the Eoyal Masonic Institution for Girls, and has twice served as Steward ; also a Life Governor of the Boys' Institution.
1882.    W. Eudge. Prov. G. Steward, 1883; Prov. G. Standard Bearer, 1884. Died February 23rd, 1887.
Previous Contents Next